A.P.P.L.E.

Dvidešimt trečios A.P.P.L.E. vasaros LMF projektai jau baigti
Aurelijos Dirginčienės projektas


Audronės Gurevičienės,  Jevgenij Razgulin  ir Vaivos Alijauskienės
projektas

Atgal į LMF laimėtojų puslapį 

Next                        Toliau

         Back to LMF project winners' page

„Uolienų ir mineralų muziejus“ 
Eugenijos Bieliauskaitės projektas
English version

2014 m. kovo mėn. 31 d. duris atvėrė Jonavos „Neries“ pagrindinėje mokykloje įkurtas „Uolienų ir mineralų“ muziejus. Muziejų atidarė Jonavos „Neries“ pagrindinės mokyklos direktorė Virginija Guščiuvienė, Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius, ir Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos Ugdymo plėtotės centro direktorius Giedrius Vaidelis.

Ši šventė sutapo su mokykloje vykusia rajonine mokinių ir mokytojų konferencija „Geologija šiandien: pasaulyje, Lietuvoje ir mokykloje“. Susirinkusius dalyvius, kurių buvo per 120, pasveikino Jonavos „Neries“ pagrindinės mokyklos direktorė Virginija Guščiuvienė, Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius, Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo miniserijos Ugdymo plėtotės centro direktorius Giedrius Vaidelis, Vilniaus universiteto dėstytojas, pirmojo Lietuvoje brangakmenių (gemologijos) muziejaus įkūrėjas ir firmos „Du safyrai“ savininkas  dr. Arūnas Kleišmantas ir Vilniaus universiteto dėstytoja, Vilniaus universiteto Geologijos muziejaus vedėja Eugenija Rudnickaitė. Renginį su šokiais ir dainomis pradėjo „Neries“ pagrindinės mokyklos pradinukai.

Konferencijoje pranešimus skaitė:

·      Eugenija Rudnickaitė, Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Geologijos ir mineralogijos katedros lektorė, Vilniaus universiteto Geologijos muziejaus vedėja. Pranešimas „Besikeičiantis Žemės veidas. Kiek pamato žmogus?“.

·      dr. Arūnas Kleišmantas, Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Geologijos ir mineralogijos katedros mokslininkas, lektorius, mineralogas, pirmojo Lietuvoje brangakmenių (gemologijos) muziejaus įkūrėjas ir firmos „Du safyrai“ savininkas. Pranešimas „Geologų indėlis į brangakmenių pasaulį“.

·      Vytautas Puronas, Lietuvos geologijos muziejaus vyriausiasis rinkinių saugotojas, direktoriaus pavaduotojas.  Pranešimas „Lietuvos jaunųjų geologų judėjimas“.

·      Evelina Želvytė ir Polina Glušniova, Jonavos Senamiesčio gimnazijos 4S1 klasės mokinės. Geografijos mokytoja metodininkė Svetlana Glušniova. Pranešimas „Jaunųjų geologų žygiai per Lietuvą“.

·      Irena Knatienė, Jonavos Justino Vareikio progimnazijos geologijos muziejaus „Granitas“ vadovė, geografijos mokytoja metodininkė. Pranešimas „Geologijos muziejaus įtaka ugdymo procese“.

·      Eugenija Bieliauskaitė, Jonavos „Neries“ pagrindinės mokyklos geografijos mokytoja. Pranešimas „Uolienų ir mineralų muziejaus įkūrimas ir jo reikšmė mokyklos bendruomenei“.

Renginio koordinatorė, Uolienų ir mineralų muziejaus įkūrimo iniciatorė mokytoja Eugenija Bieliauskaitė papasakojo muziejaus įkūrimo istoriją. 2013 metų rudenį Amerikos pedagogų pagalba Lietuvos švietimui - A.P.P.L.E. bendrija organizavo konkursą. 2014 metams skirti projektai turėjo būti naujoviški ir kūrybingai įtraukiantys mokinius, mokytojus, tėvus ar platesnę bendruomenę į projekto tikslų pasiekimą. Visi projektai turėjo būti susiję su bendra tema „Įgytų teorinių žinių mokykloje pritaikymas realiame gyvenime“. Eugenija Bieliauskaitė pateikė šiam konkursui projektą „Uolienų ir mineralų muziejus“ ir laimėjo. Pasirašytos bendradarbiavimo sutartys su Vilniaus universiteto geologijos muziejumi, A. Kleišmanto firma „Du safyrai“, Lietuvos geologijos muziejumi, Gamtos tyrimų centro Geologijos ir geografijos instituto mineralų muziejumi. Projekto laimėtos lėšos, mokyklos direktorės Virginijos Guščiuvienės palaikymas, pavaduotojo ūkiui Genadijaus Kurganovo pagalba, aktyvi mokyklos bendruomenės parama bei Viešosios įstaigos Švietimo ir mokymo centro, UAB „Žaliasis krapas“ pagalba, leido per trumpą laiką (2,5 mėn.) įrengti ir atidaryti visuomenei skirtą muziejų. Jame eksponuojami mineralai, uolienos, fosilijos, moliuskų kriauklės, naudingosios iškasenos; dovanoti eksponatai iš įvairių pasaulio šalių, knygos, susijusios su geologija; paskolinti eksponatai iš įvairių pasaulio šalių, susiję su geologija; įvairūs plakatai, padedantys susipažinti su Žemės gelmėmis, uolienomis, mineralais, fosilijomis ir muziejumi.

Tikimės, kad šis muziejus bus ne tik ugdymo priemonė rajono moksleiviams, bet ir mėgiamas miesto gyventojų ir svečių.

Šį renginį išsamiai nušvietė Jonavos rajono spauda: „Joneda“ straipsnyje „Neries“ mokykloje – mineralų ir uolienų muziejus, „Alio Jonava“ straipsnyje „Neries“ moksleiviai susirgo... akmenlige“, „Naujienos“ straipsnyje „Jonavoje duris atvėrė uolienų ir mineralų muziejus“.

Džiugu, kad miesto gyventojai ir mokyklos bendruomenė papildo muziejaus ekspoziciją.

              

 

 

 

Atgal

„ŽINIUKŲ ŠALIES SĖKMĖ IR DŽIAUGSMAS“
Aurelijos Dirginčienės projektas

Mūsų projekto tikslas:
        
Visų gebėjimų mokiniams kurti palankią ugdymo ir ugdymosi aplinką, kuri formuotų jų drąsą ir pasirengimą gyventi nuolat kintančioje visuomenėje.

Išsikėlėme ir uždavinius, skirtus tikslui įgyvendinti:

  • Skatinti vaikus skaityti lietuvių ir užsienio autorių grožinės literatūros knygas;
  • Populiarinti Lietuvos leidyklų naujausią grožinę literatūrą vaikams.

Jau lapkričio mėnesį pradėjome projekto veiklas:

„ŠVIESOS IR ŽODŽIO ŠVENTĖ“

„Šviesos ir žodžio šventė“ , skirta Šiaurės šalių bibliotekų savaitei prasidėjo lapkričio 11 d. 10 val. visoje Lietuvoje, o taip pat ir „Šaltinėlio“ bibliotekoje. Šventę pradėjo 3a ir 3b klasės mokiniai nuotaikinga dainele, kurią paruošė choro mokytoja Živilė Ratinienė. Bibliotekos vedėja papasakojo vaikams, kada ir kaip pirmą kartą vyko Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Priminė, kad Lietuva į šį renginį įsijungė prieš 16 metų. Pristatė šių metų plakatą, lyg kvietimą per rakto skylutę pažvelgti į Šiaurės šalių rašytojų kūrybą vaikams. Švedų rašytoja Inga Borg išleido knygų seriją apie nematomą herojų Plupą, kuris gyvena Šiaurėje. Plupo nuotykiai į lietuvių kalbą dar nėra išversti, tačiau „Juventos“ 3b klasės mokiniai smagiai pristatė knygos „Žiema su Plupu“ ištrauką, vaidindami, skaitydami, žaisdami kartu su Plupu bei jo draugais Hermelina ir Lemeliu.

Po knygos pristatymo bibliotekos darbuotojai surengė nuotaikingą viktoriną apie Šiaurės šalis, jos rašytojus, šalių herojus...

Šventės pabaigoje trečiokai rinkosi naujai gautas bibliotekos knygas, kurias skubės skaityti ir ragavo saldžias dovanėles.

KALĖDINIS KONCERTAS VAIKŲ KLINIKOSE

Jau tavo tradicija kiekvienų metų gruodžio 13 - ąją dieną, po Gerumo mugės, mokytojų Ingridos ir Aurelija mokinukams, APPLE projekto dalyviams,  vykti į vaikų kliniką. Prie įėjimo pradinukai papuošė savo kūrybos žaisliukais čia augančias pušeles. Klinikų salėje vaikai koncertavo ligoniams. Šiais metais klinikų salė buvo pilna. Paklausus, ko labiausiai žiūrovai norėtų, išgirdome atsakymą - kuo greičiau namo! Vaikai linkėjo pasveikti ir jau namuose sėsti prie kūčių bei Kalėdų stalo, dainavo ir grojo, dovanojo sveikinimus - atvirukus bei didžiulį glėbį angelų, kurie papuošė klinikų sienas. Koncerto metu skambėjo dainelė apie garvežiuką, apie saulutę, dainavo viščiukų choras, pyko senis už išbarstytas pupas, snaigės šoko rokenrolą, susirinkusius graudino Santa Liucia, linksmino gegutė ir asilas, o koncertą užbaigė populiaria daina apie angelus. 2a ir 3b klasės mokinukai namo važiavo pakiliai nusiteikę - vaikų jautė, kad padarė gal būt patį geriausią ir tikriausią Gerumo mėnesio darbą.

MOKĖMĖS KITAIP J

2014 m. kovo 14 d. 3b klasės mokinukus vėl aplankė Stasė Riškienė, iKlasės mokytoja, „Apple“ profesinio tobulinimo konsultantė.

Juventiečiai „Apple“ kompiuteriais „iPad“ susidomėję kūrė animacines istorijas - dirbo po vieną ir mažomis grupelėmis. Žilvino filmukas pasakojo apie linksmą draugų gimtadienį, Pauliaus - apie pagalbą peliukui ieškant maisto, Ingos - apie kosmoso užkariavimą, Emilijos – apie magiją, O Medeina ir Iveta sukūrė linksmą P.Mašioto pasakos inscenizaciją  „Žvėrių seimas“ ir t.t.

Darbo pabaigoje trečiokai aptarė, ko jie mokėsi, ką išmoko ir kur dar reikia pasitempti (puiku, kad vaikai suprato, jog ne tik dirbti kompiuteriu, bet ir kalbėti gražiai, taisyklingai lietuviškai nėra lengva).

Buvo labai smagu!

METŲ KNYGOS RINKIMAI

3b klasės mokiniai, projekto, „Žiniukų šalies sėkmės ir džiaugsmai“ dalyviai keletą mėnesių ruošėsi dalyvauti Metų knygos rinkimuose. Vaikai skaitė ir pristatinėjo vieni kitiems šias knygas: knygų:

Tomas S. Butkus. „Bumba Dumba ir Visatos sukūrimas“ („Vario burnos“). Paties autoriaus savitai iliustruota mąsli pasaka apie žmogaus nuostabą pasaulio akivaizdoje, kirbančius būties klausimus, daugialypėms interpretacijoms atvirus potyrius.

Vitalija Lapina. „Ar pažįsti Kiukį“ („Vaga“). Pagaviai, su psichologiniu jautrumu ir žaismingu humoru pasakojama istorija apie mergaitės ir mįslingos būtybėlės bičiulystę, kupiną išmoningų vaikiškų išdaigų ir lydimą mamos supratingumo.

Kęstutis Navakas. „Udo ir Dra niekaip nesusikalba“ („Jūsų Flintas“). Įtaigiais vaizdais sustiprintas nuotaikingas tekstas apie netikėtą uodo ir dramblio susitikimą rutulioja svarbią bendresnę mintį – apie skirtybių sąlytį, didumo ir mažumo santykį, nepažįstamo baugumą, prielaidas susikalbėti.

Antanas Šimkus. „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt.“ („Bernardinai.lt“). Originaliai iliustruotas eilėraščių rinkinys, iš nūdienos realijų, komiškų nutikimų, žinomų kūrinių parafrazių dėliojantis smalsios, gyvybingos, kartais net pramuštgalviškos senolės portretą.

Ingrida Vizbaraitė. „Karžygiuko istorija“ („Nieko rimto“). Tradicine pasakos struktūra (iššūkis – sunki kelionė – laimingas sugrįžimas), aiškiomis vertybėmis, narsiais herojais grįsta jauki knyga apie mažo žmogučio didelius žygdarbius (apginti skriaudžiamą, padėti liūdinčiam, pasirūpinti saviškiais).

O vasario 10 dieną „Šaltinėlio“ bibliotekoje, kartu su ŠU studentėmis – knygų veikėjomis Voveraite, Karlsonu, Kiškiu ir Liūtu dar kartelį aptarė perskaitytų knygų turinį, prisiminė pagrindinius veikėjus ir...balsavo už labiausiai patikusią knygelę. Kiekvienas trečiokas dovanų gavo bibliotekos raktų pakabuką bei „Knygų universiteto studento pažymėjimą“.
 

„AUGU SU KNYGA“

Kovo 14 dieną trečiokė Martyna atstovavo savo 3b klasę „Jovaro“ progimnazijoje vykusioje respublikinėje mokinių konferencijoje „Augu su knyga“. Konferencijos metu buvo pristatytos Emilijos ir Aleksandros knygelės. Labai gaila, kad pačios mergaitės negalėjo dalyvauti. Emilija paruošė trumpų eilėraštukų knygelę ir ją įrišo į žaismingą viršelį. Aleksandros knygelė pastatoma. Iš vienos pusė piešinėlis, o iš kitos - verčiamas tekstas. Martyna pati pristatė savo baltos odos knygelę su savo kūryba. Knygelės labai įspūdingos. 

Liaudies dainos „Pupos“ inscenizavimas, iliustravimas
Miesto vaikų bibliotekoje
„Šaltinėlis“ ir mokykloje  pradinukų dailės darbų paroda „Mano knygelės viršelis“
Filmuko „Žiniukų šalies sėkmė ir džiaugsmas“ pristatymas mokyklos bendruomenei.
Išvyka į Panevėžio Vežimo teatrą. Spektaklio žiūrėjimas, aptarimas, artistų ir žiūrovų sveikinimas dainele iš senos knygos „Senis pyko, vaikus barė“

SUSITIKIMAS SU DAINŲ KŪRĖJU IR ATLIKĖJU

„ Mano vardas Karolis. Man 22 metai. Būdamas dvylikos, su tėvais išvažiavau gyventi į Vokietiją. Ten baigiau mokyklą ir atradau gyvenimo tikslą. Prieš du metus šį pasaulį išvydo mano mažoji sesutė Justina. Manau, jog būtent ji mane įkvėpė dainelių kūrybai. Ji suteikė man norą dalintis su visais tuo, ką matau, mąstau ir kasdien išmokstu.

Šis pasaulis yra gražus. Jame gyvenantys žmonės yra gražūs. O labai gražūs yra visi, kurių veidus ir širdis puošia šypsena. Ta šypsena noriu papuošti kiekvieną parašytą dainelę ir jomis tikiuosi sudominti ne tik vaikučius, bet ir jų tėvelius, kurių širdyse vis dar slypi tas amžinas, išdykęs vaikas.

Kas vakarą, paėmęs į rankas gitarą, susikuriu sau nedidelį gabalėlį Tėvynės. Pats sau neleidžiu prarasti ryšio su gimtąja kalba. Labai tikiuosi, jog mano sesutė Justina taipogi atras meilę lietuviškam žodžiui. To linkiu visiems lietuvių vaikučiams ir jų tėveliams — visame pasaulyje.“

Štai šitas Karolis, dainų muzikos ir teksto kūrėjas, lankėsi 3b klasėje. Vaikams jaunasis atlikėjas labai patiko. Trečiokams buvo įdomu sužinoti, kaip gimsta dainos, kas lemia, kad jų tekstai tik sąlyginai vaikiški, kad pilni didžiulės prasmės, aktualūs šiandieniniam žmogui.

GĖLĖS EUROPAI

3b klasės mokiniai „Šaltinėlio“ bibliotekoje dalyvavo edukacijoje, skirtoje Europos dienai.

Dešimtmečiai vaikai, padedami bibliotekos savanorės-dizainerės Justinos Lapukaitės, dalyvavo edukaciniuose užsiėmime „Dešimtmečių gėlės Europai“. Šio užsiėmimo metų mokiniai įvairia technika darė įvairaus gėles su ES šalių vėliavomis, jų spalvomis, supažindinant su kiekviena nare ir išskiriant pagrindinius šalių bruožus. Edukacinių užsiėmimų metu kaip informacinė medžiaga bus naudojama Lino Midverio knyga „Kaip įsiminti vėliavas“.

Edukacinio užsiėmimo metu vaikai susipažino su Europos sąjungos šalių vėliavomis, jų spalvomis.

           

    

Atgal

„Mano žalioji palangė“
Audronės Gurevičienės,  Jevgenij Razgulin  ir Vaivos Alijauskienės projektas

Projektą „Mano žalioji palangė“ vykdo Kauno vaikų abilitacijos centras. Centre ugdomi vaikai su autizmo sindromu ir kompleksine negale. Didelis dėmesys skiriamas ugdomų vaikų buitiniams įgūdžiams, pasaulio pažinimui, socialinių įgūdžių lavinimui, todėl ir projekto „Mano žalioji palangė“ tikslas – gerinti vaikų, pasižyminčių autizmo sindromu gebėjimą teorines gamtos pažinimo žinias pritaikyti praktikoje ir paskatinti naudoti šiuos įgūdžius kasdieniniame gyvenime. Vykdant projektą šios žinios yra įgyjamos ir praktikoje pritaikomos skaitant knygutes, atliekant įvairias mokomąsias užduotis, sodinant ir prižiūrint augalėlius, vykstant į edukacines išvykas. Vykdant projektą centre ugdomi vaikai sėjo, laistė, prižiūrėjo daržoves, prieskonius ir gėles. Ant vazonėlių buvo užrašytas jį prižiūrinčio vaiko vardas. Taip pat vaikai skaitė knygutes apie augalus, mokėsi eilėraščius apie įvairius vaisius ir daržoves, juos  piešė, aplikavo. Projektui sukurti ir iš molio išdegti simboliai, kurie papuošė centro erdves ir projekto pabaigoje bus įteikti projekte dalyvavusiems vaikams. Siekiant plėsti vaikų žinias apie augalus, buvo organizuota išvyka į Kauno VDU botanikos sodą, kur ugdytiniai susipažino su augalais ir grožėjosi sutvarkyta aplinka. Vėliau vaikai vyko į Kauno rajone Arlaviškėse esantį kadagių slėnį. Taip pat vyko Kauno marių  regioninio parko Gamtos mokyklos specialistų vedamas edukacinis užsiėmimas Dubravos rezervatinės apyrubės pažintiniame take, kurio metu vaikai galėjo ne tik apsilankyti saugomame miške, kuriame jau 50 metų visi gamtos procesai vyksta visiškai natūraliai, be jokio žmogaus įsikišimo, bet ir pasivaikčioti takeliu vedančiu per aukštapelkę. Kelionės metu vaikai pažino miško augalus ir gyvūnus, sužinojo apie miško žvėrelių maitinimosi ypatumus, ieškojo musėmis besimaitinančios saulašarės ir eksperimento metu pabandė patys sukurti dirbtinę pelkę. Siekiant informuoti  apie vykstantį projektą centro lankytojus, Kauno vaikų habilitacijos centro foje buvo atidaryta nuolat papildoma fotografijų paroda „Mano užaugintas augalėlis“, taip pat vykdomų veiklų nuotraukomis nuolat papildoma centro internetinė svetainė www.kvac.lt.

             

Atgal


 
Atgal į puslapio pradžią  Lietuviškas pirminis puslapis Atgal į pagrindini puslapį