A.P.P.L.E.
Istorija Žmogaus teisės ir humanitarinė pagalba
Pasaulio rinka Gimti namai
Jungiamoji užduotis Persisiūsti visas istorijos bylas


ŽMOGAUS TEISĖS IR HUMANITARINĖ PAGALBA

        Taikos atstatymas reikalauja daugiau laiko ir didesnių pastangų, kadangi konfliktas jau būna palietęs daug didesnę teritoriją. Tokiais atvejais Jungtinės Tautos, kartu su kitomis tarptautinėmis nevalstybinėmis organizacijomis, valstybėmis-donorais įvairiais būdais remia demokratiškas vyriausybes, konsultuoja įstatimdavystės klausimais, organizuoja rinkimus, stebi žmogaus teisų padėtį. Be to, didelis dėmesys yra skiriamas administracijos darbo atstatymui, sveikatos, švietimo bei kitiems klausimams, kurie yra esminiai šalies gyvenime. 1960 m. buvusi Belgijos kolonija Kongas atgavo savo nepriklausomybę. Tačiau iškart po nepriklausomybės paskelbimo šalyje kilo valdžios anarchija, chaosas ir riaušės. Ir tik įsikišus 20 tūkstančių Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgų karių buvo atstatyta taika ir tvarka. Iš viso, daugiau kai45 valstybių piliečiai, įskaitant Kambodžą, Namibiją, Salvadorą, Eritrėją, Mozambiką, Nikaragvą, Pietų Afriką, Jungtinių Tautų pastangų dėka, dalyvavo laisvuose ir demokratiškuose rinkimuose.
        Vienas iš pirmųjų didelių Jungtinių Tautų laimėjimų žmogaus teisų srityje buvo tai, kad 1948 m. gruodžio 10 d. Generalinė Asamblėja priėmė Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją. Šios deklaracijos 1 ir 2 straipsniai skelbia, kad "visi žmonės gimsta lygūs savo orumu ir teisėmis" ir gali naudotis visomis Deklaracijoje skelbiamomis teisėmis "be tokių skirtumų, kairasė, odos spalva, lytis, kalba, religija, politiniai ar kitokie įsitikinimai, nacionalinė ar socialinė kilmė, turtinė, gimimo ar kokia nors kitokia jų padėtis". Priėmus šią Deklaraciją buvo pradėta dirbti kuriant du tarptautinius paketus dėl žmogaus teisių: vieną - dėl ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių, ir kitą - dėl pilietinių ir politinių teisių. Tarptautinis ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių paktas, Tarptautinis pilietinių ir politinių teisių paktas bei jo Fakultatyvinis protokolas buvo sutartinai priimti 1966 m. gruodžio 16 d. JTO Generalinės Asamblėjos metu. Šie Paktai kartu su pačia Deklaracija ir antruoju Fakultatyviniu protokolu, priimtu 1989 m., sudaro plačiai vadinamą Tarptautinę Žmogaus teisių chartiją. Be to, valstybės - pakto dalyvės, įsteigė 18 narių Žmogaus teisių komitetą. Patys iškiliausi Jungtinių Tautų, o konkrečiai, Žmogaus teisių komiteto darbai šioje srityje - rasinės diskriminacijos ir ja grįsto apartheido Pietų Afrikoje panaikinimas, kova prieš kankinimus. Žmogaus teisių komitetas ir Jungtinių Tautų organizacija apskritai nagrinėja skundus dėl žmogaus teisių pažeidimų, analizuoja ir imasi atitinkamų priemonių prieš ypač aktualius moterų teisių bei kitus žmogaus teisių (pvz.: apsisprendimo, vaikų, ekonomines, socialines ir kultūrines, vystymosi teisių) pažeidimus, religinį nepakantumą, rūpinasi migruojančių darbininkų, čiabuvių gyventojų, pilietybės neturinčių asmenų apsauga, mažumų teisėmis ir pan. Ypač svarbus yra apartheido -valstybės primestos institucionalizuotos rasinės diskriminacijos ir segregacijos sistemos kaioficialios valstybinės politikos, Pietų Afrikoje egzistavusios nuo 1948 m., panaikinimas. 1994 m. balandį įvykę pirmieji demokratiniai rinkimai šioje šalyje galų gale panaikino šį "ilgalaikį nusikaltimą prieš žmoniją".
        Paskutiniaisiais metais ypač drastiškai padidėjo pabėgėlių skaičius. Šią problemą yra įpareigotas spręsti Jungtinių Tautų Vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras (angl. UNHCR). Šios agentūros rūpesčiu pabėgėliai yra maitinami, aprengiami, jiems suteikiamas prieglobstis, padedama grįžti į namus arba ieškomi nauji namai ir pan. Jungtinių Tautų Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro įstaigą Generalinė Asamblėja įsteigė 1951 m. ir nuo to laiko ši įstaiga parėmė daugiau kai30 milijonų pabėgėlių. Šiuo metu apie 19 milijonų pabėgėlių, kurių tarpe yra daugiausia moterų ir vaikų, pastoviai gauna karšto maisto, prieglobstį, medicininę pagalbą, švietimą, ieškoma galimybių sugrąžinti juos į namus. Nuo 1950 m. speciali Jungtinių Tautų Paramos ir viešųjų darbų Palestinos pabėgėliams agentūra Artimuosiuose Rytuose (angl. UNRWA) jau keturių kartų 2.9 milijonams pabėgėlių iš Palestinos padėjo įgyti išsilavinimą, rūpinosi jų sveikata, pastoge ir teikė kitą svarbiausią socialinę pagalbą. Iš mums artimiausių pavyzdžių galima paminėti 1999 m. lapkričio mėnesį Jungtinių Tautų paskelbtą lėšų rinkimą pagalbai perkeltiems asmenims iš Čečėnijos. Oficialiame kreipimesi į šalis-donores prašoma surinkti 16,2 mln. dolerių humanitarinei pagalbai asmenims, kurie buvo priversti palikti savo namus Čečėnijoje ir Dagestane bei susijusių su šių žmonių teisine apsauga klausimų sprendimui.
        Dar viena veiklos sritis, kurioje darbuojasi 1992 m. įkurtas Humanitarinių reikalų departamentas (angl. DHA), yra Jungtinių Tautų veiksmingumo koordinuojant nepaprastosios humanitarinės pagalbos teikimą didinimas. Šios agentūros įstaigos yra Niujorke ir Ženevoje, o pagrindinės funkcijos yra patarinėti Generaliniam sekretoriui ypatingų situacijų atvejais ir rekomenduoti kokių veiksmų dera imtis bei sukurti sistemą, leidžiančią tarptautinei bendruomenei bendromis pastangomis reaguoti į nepaprastąsias situacijas. Tomis situacijomis gali būti netikėtos stichinės nelaimės arba sunkios ypatingos situacijos, egzistuojančios, pavyzdžiui, Afrikos Kyšulio šalyse, Pietų Afrikoje (sausra), Liberijoje, Irake ar Afganistane. Tardaugelio kliūčių, stabdančių tolygią ekonominę Afrikos Sudano-Sahelio regiono plėtrą, yra sausros ir dykumos plitimo padariniai. Šiuo tikslu 1973 m. buvo netgi įkurta Jungtinių Tautų Sudano-Sahelio agentūra (angl. UNSO), kuria buvo siekiama gaivinti nuo sausros nukentėjusias Vakarų Afrikos šalis.
        Svarbiausią vaidmenį, sprendžiant žmogaus teisių problemas vaidina jau minėtas Jungtinių Tautų būstinėje Ženevoje įsikūręs Žmogaus teisių centras. Jis vadovauja žmogaus teisių tyrinėjimams ir studijoms, koordinuoja ryšius su nevyriausybinėmis institucijomis, renka ir skleidžia informaciją, rengia leidinius apie žmogaus teises. Iš esmės, yra seniai pripažinta, kad pagrindiniai įrankiai, kuriais galima sukurti visuomenę, gerbiančią žmogaus teises ir pagrindines laisves, yra sąmoningumas, informacija ir švietimas. Todėl galutinis Jungtinių Tautų, kartu su kitomis tarptautinėmis organizacijomis, tikslas yra sukurti universalią žmogaus teisių kultūrą - kad be jokių išimčių ar skirtumų būtų aiškiai pripažįstamos kiekvieno žmogaus asmens teisės ir pagrindinės laisvės.


Pasaulio rinkos: Finansiniai srautai, kapitalas ir darbo vietos

I.   Finansinis kapitalas siekia aukščiausio atsipirkimo, atsižvelgiant į saugumą ir konvertabilumą.
A.  “Aukščiausiais atsipirkimas” suprantamas kaip:
B.     Per trumpą laiko tarpą pakankamai aukštas susidomėjimo lygmuo;
C.     Per vidutinį laiko tarpą kylančios nekilnojamo turto kainos;
D.     Per ilgą laiko tarpą tiesioginės investicijos, kurios duos pelną.

II.     Kapitalą gaunančios šalies problemos:

A.    aukštas susidomėjimo lygmuo giežtina verslo plėtrą ir gali kilti problemų;
B.
     kylančios nuosavybės kainos gali reikšti infliaciją;
C.
     privatizacija (dažnai būtina, kad pramonė būtų našesnė ir pritrauktų užsienio kapitalą) dažnai kainuoja darbo vietas ir paaštrina nelygybę. Pagunda korupcijai.
D.
     aukštas finansinio kapitalo mobilumas gali sukelti kainų svyravimus.

III.   Poreikis stabiliam, nešališkam įsakymui.

A.     kliūtys investavimui:
1.      nusavinimas
2.      neadekvatūs, nenuspėjami mokesčiai
3.      darbo ar politinis nestabilumas
4.      infliacija
5.      protekcionistiniai sprendimai, varžantys verslo laisvę
B.     Investicijų skatinimas:
1.      Stabilus politinis palaikymas fundamentaliai ekonominei vyriausybės politikai.
2.      Valiutos stabilumas
a.       mažina netikrumą, kuris kita vertus reikalauja aukšto investicijų atsipirkimo (rizikos pirmenybė);
b.      valiutos stabilumo siekimas reikalauja pasiduoti valiutinei ir finansinei laisvei, pakelti ekonomikos saugumo lygiui.
c.       Pasirinkimai:
i.        Įprasta valiuta, kuria dalijasi potencialūs investuotojai su šalimi, gaunančia pinigus.  Pastebima, kad valiutos politika perduodama antnacionalinės valdžios organams.
ii.       Valiuta glaudžiai susieta su pagrindine valiuta. Valiutos politika įpareigota užmegzti ryšius.
iii.     Lankstūs (plaukiantys) reitingai reikalauja finansų ir valiutos politikos atskyrimo nuo  politinio spaudimo.
3.      Finansinis skaidrumas (sąžiningumas).  Sąžiniga, išsami viešoji informacija apie bankus ir korporacijas skatina investicijas, mažindama riziką.
a.       Poreikis efektyviai, nešališkai vyriausybės politikai.
b.      Poreikis efektyviam nevyriausybinių organizacijų vadovavimui
i.        profesinių organizacijų vaidmuo (pvz.buhalteriai, finansų ekspertai)
ii.       žiniasklaidos vaidmuo
c.       Neišvengiama politinio favoritizmo ir bendros korupcijos problema.

IV.  Laisva prekyba

A.     Poreikis išsilavinusios, prisitaikančios darbo jėgos
B.     Investicijos į pramonę patenka per plačias potencialias rinkas. Nelengva ekonomikai keistis.
C.     Didžiulės tarptautinės korporacijos gali perimti rinką. Nepasitikėjimas ES judėjimu.
D.     Iimportuoti produktai pakeičia vietinius produktus. Kaibebūtų, žemesnės vietinės kainos skatina investicijas.
E.      Problemos pramonės srityse, kurios subsidijuojamos (pvz.: žemės ūkis)

V.     Problemos, kurios laukia Lietuvai įstojus į ES

A.     susidomėjimo reitingai bus nustatyti ECB labai neatsižvelgiant į specifines sąlygas Lietuvoje.
B.     Biudžeto politika gali stipriai subalansuoti biudžetą
C.     Per trumpą laiką gali padidėti nedarbas. Poreikis darbo mobilumui ir prisitaikymui kaialternatyvai paskolų dydžiui.
D.     Yra galymybė didėti ekonominei nelygybei Lietuvos viduje. Ar esamas požiūris tai leis?
E.      Vertinga nupsavybė bus nupirkta užsieniečių. Kiek bus pasipiktinimo? Ar nuosavybės pardavimo lėšos bus konstruktyviai panaudotos?
F.      Galimi politiniai protestai. Ar politinės figūros skatins ir dalyvaus juose?
VI.  Išvados:  Švietimo (išsilavinimo)  tikslas yra žiūrėti į šiuos klausimus ir sąlygas realistiškai.
 

Gimti namai   -   Lietuva

Steven Paulikas

Po Nepriklausomybės atkūrimo į Lietuvą importuojama labai daug, tačiau didžiausią įtaką daro Amerikietiška svajonė. Maistas, kur kalorijų mažiau negu Big Mac, svajonė turėti savo būstą tapo Baltijos šalių ūkio pagrindiniu tikslu.

Pastaraisiais metais žmonės ima daugiau paslaugų būstui įsigyti, tai iš esmės keičia nuosavybės struktūrą šalyje. Dar visai neseniai Lietuvoje buvo tik vienas kelias būstui įsigyti: taupyti kiekvieną litą arba prašyti draugus, kad paskolintų pinigų; o dabar galima imti paskolą trisdešimčiai metų. Kadangi užsienyje kainos pakilo (pvz., Čikagoje) būsto poreikis, įsigyti būstą už asmenines lėšas pasidarė neįmanoma.

Laimei, Lietuvoje prasideda nauja hipotekos era – žengdama visu greičiu pirmyn. Nuo 2001 iki 2002 paskolų būstui įsigyti skaičius patrigubėjo ir dabar siekia 4644, o paskolų dydis išaugo 28 procentais. Vidutinė kredito linija dabar yra 65942 litai (19113 eurai).

 Šio būsto finanasavimo bumo varomoji jėga yra finansinės institucijos, kurios daugiau nebegali ignoruoti pelningos rinkos. Dabar bankai stengiasi pasiūlyti kuo patrauklesnes paslaugas būsimiems namų savininkams, užmegzdami naujus ryšius tarp banko ir kliento. Ir laikai, kai žmonės kimšdavo pinigus į kojinę norėdami susitaupyti namui, jau nugrimzdo į praeitį.

“Kredito būstui įsigyti sritis dabar sulaukia didelio dėmesio,” sako Darius Guvičius, Hansa-LTB direktorius ryšiams su visuomene. Hansa – LTB dabar yra vienas didžiausių bankų Baltijos šalyse. “Mūsų rinka plečiasi. Bet tai padeda mums atlikti savo misiją ir pagerinti mūsų klientų gyvenimą”.

2002 spalį Hansa pradėjo Savi Namai projektą. Savi Namai paskolų paketo vartotojai gauna paskolą, be to, jiems išduodama banko kortelė, su kuria jie gauna nuolaidas pas Hansa partnerius – Senukų prekybos centre ir SBA Baldai, prekiautojus baldais.

Kitas naujas produktas – Snoro banko siūlomos paskolos studentams, jos leidžia jaunimui nuo 18  metų įsigyti butą, kol jie dar studijuoja. Tai gąsdina bendrabučių savininkus, bankai atideda mokėjimus kol studentai pradeda dirbti. 

Nors galimybių imti paslaugą daugėja ir palūkanų lygis mažėja, malonumas turėti savo namus ne visiems prieinamas, dažniausiai tik jauniems darbuotojams arba gabiems studentams. Per 2002 metus 42,2 procento visų paskolų teko žmonėms nuo 26 iki 30 metų, tik 5,5 procentai paskolų gavėjų buvo vyresni nei 41.

Kredito bumas skatina ir statybininkus, nekilnojamojo turto agentus. ”Mūsų verslas išaugo, nes yra daugiau galimybių imti kreditą,” sako Jonas Matuzevičius, statybų bendrovės Kausta direktorius.

Skaistė Žilionytė, nekilnojamojo turto agentūros Oberhaus finansų ir draudimo ekspertė, sako, kad jos firma bendradarbiauja su bankais, todėl žmonėms patogiau ir lengviau įsigyti nuosavybę. Būsto kreditas yra didelis palengvinimas mūsų klientams. “Dabar žmonės lengviau gali imti kreditą, mes galime jiems padėti surasti ir įsigyti tokį būstą, apie kurį jie svajojo, dažniausiai tai naujai pastatyti namai”.


Jungiamoji užduotis trylikai pirmųjų kolonijų

Įsivaizduokite:

Žala Džersio karvė stovėjo ant vienos kojos ant Empire State Building viršaus. Karvės vardas buvo Džordžija, ji dėvėjo geltonus apatinius. Ten stovėdama ji pradėjo giedoti Kalėdų giesmes.

Kokia karvė ten buvo?
Kur ji buvo?
Ką ji veikė?
Kuo ji vardu?
Ką ji dėvėjo?

Po kairiąja pažastim ji laiko Virdžinijos kumpį, o dešinėje rankoje laiko parkerį ir jungia taškelius, iš kurių susidaro paveikslėlis.

Pakartokite prieš tai buvusius klausimus.
Ką ji laiko po kairiąja pažastimi?
Ką ji laiko dešinėje rankoje?
Ką ji daro su parkeriu?

Stebėdami ją matote, kad ji jungia taškus į kelią. Pažiūrėję atidžiau, pamatysit Marilyn Monroe pakeliui į namus į Moss.

Pakartokite prieš tai buvusius klausimus ir:
Ką sudaro taškai?
Kas eina keliu?
Ir kur ji eina?

New Jersey                                                      Virginia
New York                                                        New Hampshire
Georgia                                                             Pennsylvania
Delaware                                                          Connecticutt
North and South Carolina                                  Rhode Island
Maryland                                                          Massachusets


Atgal į puslapio pradžią  Lietuviškas pirminis puslapis Atgal į pagrindini puslapį  Atgal į patarimų meniu