A.P.P.L.E.
Dvidešimt penktos A.P.P.L.E. vasaros LMF laimėtojai
 
Ilonos Pakalkienės projektas Ingridos Račickienės projektas

Next   

 Toliau

Atgal į LMF laimėtojų puslapį 

Back to LMF project winners' page

Senų daiktų istorijos
Audronės Misiukonienės projektas

Projekto tikslas: plėtoti vaikų etnokultūrinį ugdymą. Siekti, kad vaikai gerbtų liaudies kultūrinį palikimą bei suvoktų senų daiktų grožį ir reikšmę. Stiprinti šeimos, giminės ir ugdymo įstaigos bendruomenės ryšius. Skatinti mokytojų ir mokinių bendradarbiavimą su muziejais, kitomis kultūros įstaigomis bei savo giminės nariais.

Projekte dalyvavo 1-2 klasių mokiniai. Projekto metu vaikai domėjosi savo šeimos, giminės praeitimi, fotografavo, piešė išsaugotas šeimos relikvijas, senus daiktus. Daugiau sužinojo apie savo giminės istoriją.  Sustiprėjo šeimos ir ugdymo įstaigos ryšiai. Kai šnekame apie istoriją, tautos praeitį, dažnai minime tik didžius, įžymius žmones, tačiau istoriją kuria visa tauta ir paprasti, niekuo nepasižymintys žmonės. Mūsų tėvų ir protėvių naudoti, sukurti, pagaminti daiktai – gyvas mūsų tautos gyvenimo atspindys.

Mokiniai geriau pažino šalies kultūrą (pagilino etnokultūros, istorijos žinias), patobulino lietuvių kalbos vartojimo įgūdžius, įgijo tvirtesnės bendravimo ir bendradarbiavimo patirties. Atliko kūrybinius darbus “Mano giminė”, “Ką man papasakojo seni daiktai”, “Senoviniai žaislai”. Suorganizavo piešinių parodą “Seni daiktai”.

                      Vasario mėn. 1 b klasės mokinys Jokūbas Baltakis dalyvavo Kauno tautinės kultūros centro organizuotame respublikiniame kūrybiniame etnografinės kraštotyros vaikų ir mokinių konkurse „Jei prakalbėtų, daug pasakytų…“, skirtame Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai ir pristatė pranešimą „Verpimo ratelis“.

Kovo mėn. lankėsi Kauno m. tautinės kultūros centre ir dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Kai senieji daiktai prabyla“. Vaikai susipažino su senaisiais namų apyvokos daiktais. Ne tik pamatė, išbandė, lietė eksponatus, bet ir sužinojo, kaip su jais buvo dirbama. Visi smagiai pažaidė lietuvių liaudies žaidimus. 

Kovo 16 d. Žaliakalnio progimnazijoje vyko Kauno miesto pradinių klasių mokinių ir jų šeimos narių konferencija  "Senų daiktų istorijos", kurią organizavo šios progimnazijos mokytojos Audronė Misiukonienė ir Asta Maslauskienė. Pranešimus skaitė net iš dvidešimties Kauno mokyklų atvykę mokiniai.  Savo  istorijas mažųjų pasakotojų lūpomis  bylojo kraičio skrynios, seni lygintuvai, verpimo rateliai, molio puodynė, radijo imtuvas ir kt. Mokiniai pasakojo apie išsaugotus, pagarbią vietą namuose užimančius senelių, artimųjų daiktus, klausėsi bičiulių pranešimų, o visus palaikė kartu atvykę tėveliai ir mokytojai.

Gegužės mėn. mokiniai kartu su tėveliais vyko į Lietuvos liaudies buities muziejų, dalyvavo edukaciniame užsiėmime ‘’Kūdikystė ir vaikystė senoje pirkioje’’. Sužinojo, kas nuo senų laikų pasikeitė ir išliko, kaip Lietuvos kaime buvo švenčiamos vaiko gimtuvės, krikštynos, pažaidė su senaisiais mediniais žaislais ir paragavo„beržinės košės”.  Vaikai nudirbo kelis vaikiškus darbelius. Sužinojo, kaip vaikai buvo mokomi elgtis prie stalo ir svečiuose. Ant ko ir su kuo rašė.

Už projekto lėšas įsigijome kūrybinių rinkinių žaislų gaminimui; žaidimus “Valdovų rūmų radiniai“; enciklopediją apie Lietuvą; 2 stendus darbų eksponavimui. Visa tai panaudojome įvairiose projekto veiklose.

Mokiniai paruošė pranešimus, sukūrė pateiktis “Senų daiktų istorijos”, kurias pristatė konferencijoje bei  projekto baigiamajame renginyje –šventėje progimnazijos bendruomenei.

 

  

 

 

Atgal

Gimtosios Žemės dovanos
Ilonos Pakalkienės projektas

Ignalinos r. Vidiškių gimnazijoje sėkmingai vyksta projektas „Gimtosios Žemės dovanos“. Sausio mėnesį  vyko pirmasis etapas, kuris vadinosi „Ėsk, karvute, žalią šieną, duok puodynę balto pieno“. Mokiniai dalyvavo edukacinėje pamokoje. Tai – kelionė nuo pievos iki stalo. Jos metu mokiniai prisiminė piemenėlių istorijas, ganymo tradicijas, Jurginių ir Sekminių papročius. Susipažino  su senosiomis pieno produktų (grietinės, sviesto) gamybos tradicijomis, sūrio istorijomis. Mokiniai patys gamino sviestą, jį tepė ant duonos ir ragavo. Buvo labai skanu.

Kovo mėnesį mokiniai lankėsi Paukščių kaime Ignalinos rajone. Tai dar vienas pradinukų vykdomo projekto etapas „Dvi vištelės, dvi vištelės...“. Mokinai pamatė gausybę ūkyje auginamų paukščių: šilkaplunksnių vištų, povų ir fazanų, aplankė stručių šeimyną, paklausė sparnuočių balsų, juos lesino, sužinojo, koks paukštis greičiausias pasaulyje, kas suka didžiausius lizdus.
Ekskursijos metu mokiniai prisiminė paukščius kaip ypatingus žmonių palydovus, senuosius tikėjimus apie juos, patys išsikepė skanią kiaušinienę ant laužo. Nors lauke buvo šalta ir vėjuota, šilta žolelių arbata ir sausainiai, laiško rašymas paukščio plunksna ir kiti siurprizai paliko gražių įspūdžių.

Balandžio mėnuo buvo skirtas kūrybinėms dirbtuvėms – „Baltos lankos, juodos avys...“. Remdamiesi patirtais įspūdžiais mokiniai atliko kūrybinius darbus (gamino knygelę  apie naminius paukščius, sukūrė kūrybinį karvutės žemėlapį, iliustravo  obuolio istoriją), juos atspausdino ir eksponavo mokykloje.

„Žydėk, obelėle, tik baltai, tik baltai, nokink savo obuolėlius raudonai, raudonai...“ - tai pats gražiausias  ir prasmingiausias projekto etapas. Visus mokslo metus mokiniai dalyvauja programoje

„Vaisių vartojimo skatinimas mokyklose“. Koks iš tiesų obuolio kelias nuo sėklos iki stalo, mokiniai sužinojo nuvykę į Adomo Hrebnickio muziejų esantį nedideliame Rojaus kaimelyje Ignalinos rajone. Tai senas sodas, kuriame profesorius sukūrė žinomą obuolių veislę Beržininkų ananasą. Dalelę Rojaus, obelį, mokiniai pasodino savo gimnazijos kieme. Tai obelis, skirta mokyklos bendruomenei, kurios užaugintais vaisiais dalinsis visi.

Liko paskutinis etapas „Juodoj žemėj balta duona auga“. Vyksime į Šlyninkos malūno-amatų kaimą. Stengsimės pajusti duonos kepimo dvasią, susipažinti su etninės kultūros simbolio – duonos keliu nuo rugių sėjos iki duonos riekės..

Atgal

Po skambučio
Ingridos Račickienės projektas

     Nuo 2014 m. rugsėjo pirmos dienos Raseinių r. Ilgižių pagrindinė mokykla, reorganizavosi į Ilgižių mokyklą-daugiafunkcį centrą. Tai sudarė sąlygas plėsti funkcijas, t.y. įkurta ikimokyklinio ugdymo grupė, vykdome kultūrinę ir sportinę veiklas (nauji etatai). Mokykloje-daugiafunkciame centre mokosi 103 vaikai. Iš jų  57 (55%) yra aplinkinių kaimų vaikai ir į mokyklą atvyksta mokykliniu autobusu. Vyresniųjų mokinių formalus ir neformalus ugdymas vyksta ilgiau. Mažiausieji ugdytiniai išvežami anksčiau, o 1-6  klasių mokiniai turi laukti kol baigsis pamokos vyresniems bei savo maršruto (autobusiukas veža keliais maršrutai, dėl plačios geografinės padėties). 

Projekto metu  užtikrinta  mokinių tikslinga, produktyvi, įdomi, aktyvi po pamokų veikla.

·        Išspręstos praktines problemas (vaikų užimtumo, patyčių ir kt.), sudarytos sąlygos mokiniams prasmingai leisti laisvalaikį, įgytas žinias pritaikymo galimybes realioje veikloje.

·        Organizuoti saugią mokinių priežiūrą po pamokų, kryptingą žaidybinę, pažintinę, meninę, sportinę veiklą klasėje, laisvalaikio erdvėje, sporto salėje, lauke.

·        Gilinti sveikatos, saugaus eismo žinias. Ugdyti vaiko atsakomybės jausmą, drausmės suvokimą.

·         Įrengtas poilsio kampelis.

·         Nupirktos sporto priemonės, edukacinės knygos, žinynai, žaidimai.

            

 


 
Atgal į puslapio pradžią  Lietuviškas pirminis puslapisAtgal į pagrindini puslapį