A.P.P.L.E.

Dvidešimt trečios A.P.P.L.E. vasaros LMF projektai jau baigti

Židrūnos Onaitienės ir Ingos Veberienės projektas   

Dalios Kosienės projektas

Atgal                         Back

Next                        Toliau

Atgal į LMF laimėtojų puslapį          Back to LMF project winners' page

„10 maršrutų po Rokų apylinkes“
Grasildos Celiešienės projektas

 Vieną rytą mokinius labai nustebino spalvinga lenta, atsiradusi mokyklos laiptinėje. Vieni gūžčiojo pečiais, kiti tyrinėjo paveikslėlius, treti klausinėjo, kam reikalinga didelė lenta su žemėlapiu ir užrašais. Atsakymas paprastas: apie gimtąjį kraštą Rokus galima mokytis ne tik klasėje iš pratybų sąsiuvinio, bet ir netradiciniu būdu.

  Žemėlapyje magnetinėmis rodyklėmis ir kortelėmis galima nurodyti kelionių maršrutus, kultūros ir gamtos objektus. Prie žemėlapio gali vykti ne tik geografijos, gamtos, istorijos, bet ir lietuvių bei užsienio kalbų pamokos, nes padalomosiose kortelėse Jiesios draustinio reti augalai ir gyvūnai užrašyti keliomis kalbomis. Žemėlapis „Dešimt maršrutų po Rokų apylinkes“ padės supažindinti tiek vyresnius, tiek ir mažuosius su Rokų apylinkėmis.

   Idėja sukurti dešimt maršrutų gimė mokytojos Vandos Mažeikienės galvoje. Ji parengė ir išleido knygelę „10 maršrutų po Rokus“, o mokytoja Grasilda Celiešienė, dalyvavusi Amerikos pedagogų talkoje Lietuvos mokyklai – A.P.P.L.E, pagal knygelę parengė projektą interaktyviam žemėlapiui sukurti. Lietuvos mokytojų fondo 2013 metų projektų pristatymas „Įgytų teorinių žinių mokykloje pritaikymas realiame gyvenime“ mūsų mokyklai buvo naudingas. Mokykla turi interaktyvią klasę su Rokų žemėlapiu netradicinėje vietoje.

Kai klasės draugai nustebę tyrinėjo žemėlapį, paprašėme pasidalinti įspūdžiais:

Pamačiusi ryte žemėlapį apstulbau, nes nesupratau, kam jis reikalingas. Tik gerai pagalvojus pasidarė aišku, kad tai įdomi, smagi motyvacija mokytis, daugiau sužinoti apie savo gyvenamosios vietos apylinkes. (Raminta Pakštytė)

Žemėlapis „Dešimt maršrutų po Rokus“ man labai patiko ir norėčiau, kad prie jo vyktų pamokos. (Tomas Buzys)

Žemėlapis „Dešimt maršrutų po Rokų apylinkes“ yra labai puikus. Jis plečia mūsų bei kitų akiratį. Atvykę svečiai galės susipažinti su Rokais, išanalizuoti žemėlapį ir aplankyti gražias vietas. (Deimantė Ivanauskaitė)

Atėjęs į mokyklą nustebau pamatęs įdomią lentą su žemėlapiu apie Rokus. Gan įdomus žemėlapis, yra visokiausių kortelių su augalais, žuvimis ar namais. Yra net dešimt maršrutų po Rokus. Šaunu, kad mokyklos vyresnioji bendruomenė taip stengiasi ir daro mokyklą įdomesnę. (Tautvydas Pačėsa)

 Pakalbėjusios su mokytojomis ir klasės draugais supratome, kad įgyvendinti mokyklos projektai labai pravers mokytis visiems. Jei po pamokų neturi ką veikti ir nuobodžiauji, apsirenk patogius drabužius keliauti, čiupk vandens buteliuką ir į žygį po Rokus. Pamatysi daug gražių vietų ir pasigėrėsi gamta. Tikrai nenusivilsi!

Parengė Agnė Sporišaitė ir Deimantė Ivanauskaitė, 8 klasė
Fotografavo Roberta Bužinskaitė, 11 kl.
Mokytojas E. Jankūnas ir  mokytoja G. Celiešienė

      

Atgal į puslapio pradžią 

 

„Mano erdvė“
Židrūnos Onaitienės ir Ingos Veberienės projektas   

Mokykla yra ne tik darbo vieta, bet ir tie  namai, kuriuose mokiniai ir mokytojai turi jaustis saugiai ir komfortiškai. Palanki mokymosi aplinka skatina glaudesnį tarpusavio bendravimą ir bendradarbiavimą, kelia mokymosi motyvaciją. Vaižganto gimnazijos bendruomenė seniai svajojo turėti netradicinę funkcionalią ugdymosi erdvę, kurioje būtų vedamos pamokos, organizuojami renginiai.

Tokia galimybė atsirado, kai gimnazijos direktorė Židrūna  Onaitienė ir pavaduotoja ugdymui  Inga  Veberienė, dalyvavusios   2013metų A.P.P.L.E. vasaros seminare “Lyderystė: ugdomasis konsultavimas pokyčių kontekste”, subrandino  idėją  parašyti projektą “ Mano erdvė”. Jo   tikslas paversti mokyklos vidinį kiemelį patrauklia erdve mokymuisi, saviraiškai, bendravimui, renginių organizavimui, saugiam poilsiui.  Buvo paskelbtas   vidinio kiemelio projekto konkursą.  Mokiniai, vadovaujami mokytojų kūrė projektus, kuriuose pateikė savo idėjas ir brėžinius, kokio norėtų vidinio kiemelio.  Vertinimo grupei buvo sunku apsispręsti dėl geriausio pasiūlymo, galiausiai nutarta  ketvirtokės  Agnės  Žilinskaitės ir pirmoko Airido   Jankevičiaus idėjų pagrindu  sukurti kiemelio rekonstravimo projektą.

Gegužės – birželio mėnesiais vyko intensyvūs kiemelio pertvarkymo darbai: jis išklotas trinkelėmis, vietoj senų, aptrupėjusių laiptų pastatyta tvirta mini scena, užtverta tvora. Tėvų klubas suorganizavo talką, kurios metu buvo apželdinta žalioji zona.  Gimnazijos trečiokai, padedami technologijų mokytojo metodininko A. Maslausko, sumeistravo 4 patogius medinius suoliukus.

Ir štai paskutinę šių mokslo metų  dieną įvyko ilgai lauktas vidinio kiemelio atidarymas.  Gimnazijos direktorė iškilmingai perkirpo atidarymo juostą. Vėliau šventės dalyvius linksmino Šiaulių universiteto studentų grupė „Liūts, mergela i dvė žovis“ bei moksleivių šokių grupė „B-1“. Paskelbta šauniausios  klasės konkurso nugalėtoja – ja tapo I a klasė, vadovaujama auklėtojos Gražinos Pilypienės. Šaunieji   pirmokai apdovanoti  ekskursija po Lietuvą.

Naujai įkurtoje erdvėje bus organizuojami įvairūs renginiai, pamokos, kiti užsiėmimai ,kasmetinė Mokslo metų baigimo šventė. Čia pagerbsime geriausių rezultatų pasiekusius mokinius ir mokytojus.  Taip pat   kiekviena abiturientų laida  čia galės  palikti savo laidos suolelį.

Gimnazijos bendruomenė džiaugiasi gražėjančia  aplinka, naujomis erdvėmis ir  dalijasi idėjomis, kaip ateinančiais  mokslo metais kūrybiškai jomis pasinaudos.

   

   

Atgal į puslapio pradžią 

Rūšiuoju atliekas – saugau gamtą 

Dali
os Kosienės projektas

PROJEKTO TIKSLAS: Supažindinti projekto dalyvius su atliekų rūšiavimo ir perdirbimo reikalingumu ir nauda mūsų kasdieniniame gyvenime; skatinti ir mokyti vaikus praktiškai rūšiuoti atliekas, mokantis per asmeninę patirtį, įtraukiant mokinių šeimas.

Gyvename daug atliekų gaminančioje visuomenėje. Buityje, prekyboje, gatvėje susidaro daug kietų atliekų – šiukšlių. Netvarkingi šiukšlių konteineriai, sąvartynai yra pavojingi žmonių sveikatai.  Daug kalbama, kad reikia atliekas rūšiuoti ir perdirbti. Tačiau kiek jų voliojasi parkuose, pamiškėse, pakelėse, namų kiemuose! Kaip tai pakeisti? Kiekvieno žmogaus pareiga – rūpintis savimi bei jį supančia aplinka. Atliekų tvarkymas ir perdirbimas kiekvienam visuomenės nariui suteikia galimybę prisidėti prie švarios, sveikos aplinkos išsaugojimo. Dabartiniai pradinukai yra tie, kurie lems, kuria kryptimi judės žmonija. Todėl svarbu, kad jie ne tik mokėtų skaityti, rašyti, skaičiuoti, bet ir gerbtų aplinką, kurioje gyvena. Labai svarbu, kad darnaus vystymosi principai būtų diegiami tiek ugdymo procese, tiek ir kasdieniame vaiko gyvenime, kad žinios, teikiamos pamokų metu, neliktų sausa, nuo gyvenimo nutolusia teorija, bet taptų kasdiene savaime suprantama praktika.

Patrauklių projekto veiklų metu pradinukus ir jų tėvelius pakvietėme praktiškai priimti draugišką gamtai gyvenimo būdą. Projekto įgyvendinimui pasiruošėme atsakingai - vaikai atliko tyrimą „Kiek maišų šiukšlių mano šeima sukaupia per savaitę“, jį pristatė klasės draugams, apibendrino ir padarė išvadą: dar ne visų mokinių šeimos rūšiuoja atliekas. Atlikdami užduotis mokomosiose knygelėse „Žaliųjų akinių paslaptis“, „Piešiu ir mokausi tvarkyti atliekas“, žaisdami edukacinius žaidimus „Rūšiuok šiukšles“, „Žaidžiu, mokausi, rūšiuoju“, projekto dalyviai įgijo teorinių žinių. Susitikimo su ekologu metu mokiniai  sužinojo, kodėl būtina rūšiuoti atliekas, kaip tinkamai tai daryti, kokią žalą aplinkai daro žmonių abejingumas gamtosaugai. Aplinkosauginių pažintinių ekskursijų metu apsilankę atliekų tvarkymo centre, įmonėje „Kauno švara“ vaikai susipažino su atliekų tvarkymo sistema, aplinkosauginėmis problemomis, jų sprendimo būdais, aplankė Antrinių žaliavų rūšiavimo liniją, žiūrėjo informacinį „Švariuko“ filmuką. Pamatę, kiek daug šiukšlių suvežama į atliekų tvarkymo centrą, mokiniai susimąstė, kaip galima sumažinti jų kiekį. Susibūrę į grupeles, projekto dalyviai parengė plakatus, raginančius rūšiuoti atliekas, lankstinukus apie atliekų rūšiavimą, juos platino šeimos nariams, kiemo  draugams, kaimynams. Įvairiapusės veiklos metu vaikai ne tik įgijo teorinių žinių, bet ir remdamiesi asmenine patirtimi pradėjo rūšiuoti ar rūšiuoti atsakingiau, skatino rūšiuoti ir tėvelius. Į projekto veiklas buvo įtraukta visa mokyklos bendruomenė. Pradinių klasių mokiniai aktyviai dalyvavo „Blusų turguje“ – dalinosi, keitėsi „išaugtais“ ar atsibodusiais žaislais, žaidimais, knygelėmis, drabužėliais. Buvo surengta piešinių paroda „Saugokime žemę“, viktorina „Atlieka ar šiukšlė?“. Noriai prie projekto dalyvių organizuotų akcijų „Nepraeik pro šiukšlę“, „Aš nešiukšlinu! O tu?“ prisijungė ir kiti pradinukai – rinko šiukšles stadione, aplink mokyklos teritoriją, Jūkainių geomorfologiniame draustinyje. Klasėse veikė kūrybinės dirbtuvės „Antras daiktų gyvenimas“, o Tėvų dienai suorganizuotoje 1-10 klasių mokinių, jų tėvelių, mokytojų darbelių iš atliekų parodoje „Gimiau antrą kartą“ galėjome pasidžiaugti kūrybos rezultatais. Apie galimybę nenaudojamus daiktus prikelti naujam gyvenimui klasės mokinių komanda skaitė pranešimą rajoninėje pradinių klasių mokinių konferencijoje.

Manau, kad projekto veiklų įgyvendinimas padėjo mokiniams suvokti, kad kiekvieno žmogaus pareiga – rūpintis jį supančia aplinka, ir suteikė mokiniams praktinių žinių bei įgūdžių.

   

    

   

 


 
Atgal į puslapio pradžią  Lietuviškas pirminis puslapisAtgal į pagrindini puslapį